mide yanmasına ne iyi gelir

Regl dönemlerinde kadınların en büyük sıkıntısı olan adet sancıları, günlük yaşamlarını en çok olumsuz etkileyen faktördür. Kadınların birçoğu adet sırasında bu ağrıları yaşamaktadır. Ağrılar bazen hafif, bazen de şiddetli hissedilebilir.

 

 

Kanama, bebek gelişimi için hazırlanan rahim duvarının, döllenme olmaması nedeniyle,  vücuttan atılmasıyla oluşur. Rahim aslında bir kas dokusudur. Bu kas dokusu iç tarafını çevreleyen yumuşak duvarı atmaya yardımcı olmak için kasılmaya başlar. Prostaglandin isimli hormon, rahmin bu kasılmalarını tetikler. Hormon adet başlamadan birkaç gün önce kanda yüksek seviyelere ulaşır, âdetin ilk iki gününden sonra azalır. Prostaglandin seviyesinin yüksekliği adet kramplarında şiddeti artırır.  Bazı kadınlarda, rahim ağzının açıklığı, adet akışını engelleyecek kadar küçüktür. Bu nedenle rahim içindeki basıncın artması da şiddetli bir ağrıya neden olabilir.

Adet sancısına ne iyi gelir?

Küvetin sıcak suyla doldurup içine girmek ya da karnınızın alt kısmına koyabileceğiniz sıcak su torbası adet kramplarını hafifletebilir. Bayrıca adet sancısı için satılan ısı bantlarından faydalanabilirsiniz. Düzenli olarak, hafta da en az 3 gün yarım saatlik egzersizler sayesinde vücudunuzun salgılayacağı beta-endorfin hormonu ağrıların dinmesine yardımcı olur. Bazı sağlık otoriteleri E vitamini, Omega-3 yağ asitleri, B-6 vitamini ve magnezyum takviyelerinin adet kramplarını azalttığını işaret etmiştir. Stres altında olduğunuz zamanlarda şiddetli adet kramplarından kurtulmak için yoga ve meditasyon yapmanın etkisi olumlu olacaktır.

UYARI!

Haberimizde yer alan içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Belirtilen yazılı ve görsel bilgiler kesin teşhis ve tedavi için kaynak olarak gösterilemez. Herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınız anda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 

 

Yazar: admin

Yorum Yap