Migren ağrısına ne iyi gelir

Kadınlar başta olmak üzere hemen hemen bir yakınımızda duyduğumuz Migren rahatsızlığı kimilerinde hafif kimilerin de ise oldukça şiddetli bir şekilde geçirilir. Migren ataklarına serotonin dahil bazı beyin kimyasallarında yaşanan dengesizliklerin neden olduğu düşünülmektedir.

 

Migren ataklarında ense, şakak ya da göz çevresinden başlayan ağrı, kişi hareket ettikçe kötüleşebilir, zonklayıcı şekilde seyredebilir. Bu ağrıyla birlikte bulantı ve kusma, ses ve ışıktan rahatsız olma gibi durumlar oluşabilir.

Migren atakları çoğunlukla 20–30 yaş arasında başlar, ancak çocukluk ya da ergenlik döneminde de görülebilir. Migren atağı dört aşamalı olabilir bunlar; prodrom, aura, baş ağrısı ve postdrom olarak tanımlanır.

Prodrom; Baş ağrısı başlamadan birkaç gün önce yaklaşan migren atağı için uyarıcı küçük değişiklikler fark edilebilir bunlar;  Kabızlık, karamsarlık, huzursuzluk, boyun tutulması, sık esnemedir.

Aura; Hastaların büyük kısmı aurasız ataklar geçirir. Auralı hastalarda ağrı öncesi ve sonrası nörolojik bozukluklar yaşanabilir. Auralı ataklarda konuşma ve görme bozuklukları, uyuşma dokunma hislerinde güçsüzlük veya karıncalanma yaşanabilir.

Atak; Tedavi edilmeyen migren atakları kişiden kişiye değişiklik gösterir. 4–72 saat arasında sürebilen ataklar ayda veya haftada birkaç kez yaşanabilir. Migren atağı esnasında kalp atışı şeklinde zonklama, bulantı, kusma, ışık ve sese aşırı hissiyat, bulanık görme, baş dönmesi yaşayabilir.

Postdrome; Atak sonrası, hasta kendini bitkin, tükenmiş ancak rahatlamış hisseder.

Ani ve şiddetli baş ağrısı, ensede sertlik (tutulma hissi), ateş, görme ve konuşma bozukluğu, kafa bulanıklığı, öksürük, efor, ıkınma veya ani bir hareketten sonra oluşan baş ağrısı hemen doktora başvurmanız için geçerli bir nedendir.

Kadınların hormonal değişiklikleri migren ataklarının ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Doğum kontrol hapları ve hormon replasman tedavisi gibi ilaçlar migrenin seyrini kötüleştirebilir. Birçok yiyecekte yer alan aspartam ve koruyucu monosodyum glutamatın, migreni tetikleyebildiği bilinir.

Yemek düzeninin değişmesi, alkollü içecekler, stres, yüksek ses, ışık, sigara dumanı, bazı parfümeri türleri, düzensiz uyku, hava değişimi, üşümek ve uzun süreli açlık migreni tetikleyen bazı etkenlerdir.

 

Migren hastaları için önemli tavsiyeler ise şunlardır;

Bir ağrı günlüğü tutun. Migren atağı geçirdiğiniz gün neler yaptığınızı yazın. Birkaç ağrıdan sonra migren atağı geçirdiğiniz günlerde neler yaptığınızı tespit edip, ortak noktayı bulun. Hangi unsurların ağrıları tetiklediğini belirleyin.

– Sağlıklı beslenin, aç kalmayın.
– Bol su için.
– Uyku düzeninizi bozmayın.
– Stresinizi arttıracak ortamlardan kaçının.
– Düzenli egzersiz yapın.
– Bazen tek bir tetikleyici değil, birden fazla tetikleyici üst üste geldiğinde ağrı gelişebilir.
– Örneğin; güneşli bir günde yüksek sesle müzik yayını yapılan bir yerde açken beklemek ağrınızın tetiklenme olasılığını artırabilir.
– Ağrının sıklaşması durumunda mutlaka doktorunuza başvurun.
– Yoğun ağrı kesici almanız mide ve böbreklerinize vereceği zararın yanı sıra baş ağrılarının daha da sıklaşmasına yol açacaktır.

 

 

UYARI!

Haberimizde yer alan içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Belirtilen yazılı ve görsel bilgiler kesin teşhis ve tedavi için kaynak olarak gösterilemez. Herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınız anda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar: admin

Yorum Yap