mide yanmasına ne iyi gelir

Mide yanmasının birden çok nedeni olabilir. Bunların başında reflü, gastrit, enfeksiyon, ilaç kullanımı ve bazı gıdalara karşı hassasiyet gelmektedir.  

 

 

Reflü, mide asidinin yemek borusuna ulaşmasıyla oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık mide yanmasının yanı sıra ekşime, göğüs bölgesinde yanma, yutkunma güçlüğüne de neden olabilir. Yağlı kızartmalar, soğan ve sarımsaklı yiyecekler, baharatlar, çikolata ve kafein içerikli ürünler şikâyetlerin artmasına neden olabilmektedir.

Gastrit, midenin iç yüzeyindeki dokunun iltihaplanmasıyla oluşur. Gastrit tedavi edilmediği ise ülsere dönüşebilir ve ülserde ilerleyen dönemde mide kanseri riskini artırır.

Helicobacter pylori isimli bakteri, asidik ortamda yaşayabilen bir bakteridir. Bu bakterinin mideye yerleşmesi bulantı, iştah ve kilo kaybı gibi semptomlar gösterir. Toplumlarda çok yüksek oranda bulunmasına rağmen belirti vermeden ilerleyebilir.

Özellikle Çölyak hastalığı olanlar gluten içeren gıdalara karşı hassastır. Bu reaksiyon mide yanması haricinde başka şikâyetlere de neden olabilir.

Mide Yanmasına neler İyi Gelir?

Karbonatlı su, mide asidini nötralize ederek, bazı mide yanması ataklarını yatıştırabilir. Bir çay kaşığı karbonatlı bir bardak suyu yavaşça içmek yeterlidir.

Zencefil mide yanmasını ve bulantıyı hafifleten etkiye sahiptir. Kek tariflerinde, çorbalarda ve diğer yemeklere zencefil kullanılabilir. Piyasada hazır satılan zencefil çaylarını da denenebilir.

Meyan kökü, mide yanması tedavisinde kullanılan başka unsurdur.

Elma sirkesi yine bazı insanlarda mide yanması ve ekşimesine iyi gelebilir. Bununla beraber elma sirkesi su ile seyreltilerek yavaş yavaş içilmelidir.

Mide Yanması Nasıl Engellenir?

Kafein, çikolata, soğan, sarımsak, baharatlı ürünler, kızartma ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalı. Mideye zarar veren ilaçlardan uzak durmak, başka bir hastalığınızın tedavisi için gerekli ilacı kullanmadan önce doktorunuza mide rahatsızlığıyla ilgili başvurmak gerekir. Sonucunda mide koruyucu bazı ilaçlar doktorunuz tarafından tavsiye edilebilir.

Rahat kıyafetler tercih edilmeli. Bel kısmı sıkı olan pantolon ve ceket gibi giysiler mide de bulunan asidin ve yiyeceklerin uyguladığı baskı nedeniyle yemek borusuna çıkmasına neden olabilir.

Yatarken yastığınızı yükseltin. Uyuduğunuz esnada midenizin yemek borusu ile aynı hizada olmamasına dikkat edin. Yastığınızı bir seviye yükselterek ters yönde oluşabilecek bir eğimi engelleyin.

Yatmadan önce yemek yemeyin. Özellikle akşam yemeğinin ardından en az üç saat uykuya geçmeyin. Midenizin besinleri sindirebilmek ve yağa dönüşmesini engellemek için gıda tükettikten kısa süre sonra uyumayın.

 

UYARI!

Haberimizde yer alan içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Belirtilen yazılı ve görsel bilgiler kesin teşhis ve tedavi için kaynak olarak gösterilemez. Herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınız anda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar: admin

Yorum Yap