LOHUSALIKTA MERAK EDİLENLER

Hamilelikte oluşan değişikliklerin kaybolması için doğumun ardından yaklaşık 6 haftalık bir süre gerekir. Halk arasında kırkı çıkarmak olarak ta bilinen lohusalık dönemi bebek ve anne için çok önemlidir.

 

Doğumun ardından annenin ateş, nabız ve tansiyonu normal olana kadar çok sık takip edilmelidir. Anneye bebeğini emzirmesi için yardım edilmeli ayrıca meme hassasiyeti hakkında bilgi verilmelidir. Annenin idrar yapması kontrol edilmelidir. Dolaşımı kolaylaştırmak için hareket etmeli ve bol sıvı ile hafif yiyecekler içeren bir diyetle beslenmelidir.

Rahatsız edici sırt, göğüs ve baş ağrısı, çarpıntı ve nefes darlığı varsa sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Lohusanın ateşinin 38 derecenin üzerinde olması can sıkısı bir nedendir. Gebeliğin 7’nci ayından sonra meme bakımına dikkat edilmelidir. Memelerdeki gerginlik ve şişkinlik erken ve geç dönem gebelerde şikayet nedeni olabilir. Destekli, rahat bir sutyen kullanılmalıdır. Loğusa gevşek, rahat, pamuklu kumaştan yapılmış bir sutyen kullanılmalıdır. Doğumdan sonra her emzirmeden önce ya da hiç değilse günde birkaç kez meme bakımı yapılmalıdır. Meme bakımı iyi olursa, çocuğun ağzında pamukçuk oluşması da engellenebilir.

Annenin psikolojik durumu: Gebelik ve lohusalık doğal bir yaşam olayı gibi gözükse de kadın için büyük bir stres nedeni olabilmektedir. Bu dönemde her kadın, az ya da çok kaygı yaşar. Gebelikte ve lohusalıkta yaşanan korku ve endişeler özellikle ilk doğumunu yapmış olan kadınların yüzde 50 ile 80’i arasında huzursuzluk, sinirlilik, duygusal dengesizlik ve ağlamaklı olma durumu şeklinde görülebilir. En sık görülen belirtiler arasında uyku bozukluğu yer almaktadır. Bu yakınmalar, doğumdan sonraki ilk 3–10 gün içinde ortaya çıkar ve genellikle 20. haftanın sonunda kaybolur. Doğum sonrası depresyon; kadınların %10-15’inde görülür ve annelik hüznüne göre daha ağır bir tablodur. En sık doğumdan sonra ilk üç ayda görülmekte ve daha sonra tekrarlayabilmektedir.

Uykusuzluk, yorgunluk, dikkat dağınıklığı, ağlama nöbetleri gibi annelik hüznü sırasında görülenlere ek olarak; isteksizlik, iştah sorunu, aşırı endişe, sıkıntı, çevreye ilgisizlik, bebekle ilgili aşırı kaygı ya da boş verme gibi belirtiler görülebilir. Doğum sonrası depresyon belirtileri görüldüğünde sağlık kuruluşundan destek alınmalıdır. Annenin ve bebeğin sağlığı için iki doğum arası en az iki yıl olmalıdır.

UYARI!

Haberimizde yer alan içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Belirtilen yazılı ve görsel bilgiler kesin teşhis ve tedavi için kaynak olarak gösterilemez. Herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınız anda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar: admin

Yorum Yap