köpek memesi hastalığı nedir

Halk arasında Köpek Memesi Hastalığı da bilinen Hidradenitis Suppurativa uzun süreli yangı ile giden koltuk altı, kasıklar ve göğüs aralarında kırmızı renkli şişlikler ve apseler yapan bir hastalıktır.

 

Zaman içerisinde bu ağrılı apseler açılarak hem akıntıya hem de kanamalara yol açmaktadır. En sık koltuk altında görülen bu hastalık apselerle başlar. Apseler ilk başta kızarıklar ardından da apse olarak yumuşayıp içerisinde irin ya da kan birikebiliyor. Haftalar süren iyileşme sürecinin ardından deride çökük ve kabarıklık bırakabiliyor.

Özellikle Avrupa ve Amerika’da yapılan çalışmalarda Köpek Memesi hastalığının her 100 kişiden 1’i ila her bin kişiden 1’i arasında görüldüğü anlaşılmıştır. Görülme sıklığı olarak seyrek bir hastalık olsa da atakların sık seyretmesi nedeniyle bu hastalar sık sık sağlık kuruluşlarına başvurmaktadırlar. Bu hastalık erkeklere oranla kadınlarda 3 kat daha sık görülse de sağlık kuruluşlarına daha çok erkekler başvuruyor. Bunun nedeni ise erkeklerin rahatsızlığı daha şiddetli yaşaması.

Hastalık kadınlarda koltuk altı ve kasıklarda daha çok ortaya çıkarken erkeklerde ise kalça ve anüs çevresinde daha fazla yaşanmaktadır. Hastalık en sık 20–30 yaşlarında görülüyor. Hastalık ataklar halinde deva edebileceği için 50’li yaşlara kadar etkisini sürdürebiliyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda genetik bir rahatsızlık olmadığı kanaati yaygın. Bulaşıcı bir rahatsızlık olmayan Köpek Memesi Hastalığı, Obezite kişilerde vücudun birbirine sürtünen alanların artması sonucu daha sık geliştiği görülüyor. Özellikle koltuk altı, kasık, makat, kalça ve göğüs aralarında tekrarlayan apseler ve akıntılar varsa deri ve zührevi hastalıkları polikliniklerine mutlaka başvurmanız gerekmektedir.

Sonuç olarak hastanın yaşam kalitesini ciddi oranda kötü etkileyen bir rahatsızlık olan Köpek Memesi Hastalığı, uzun süre devam ettiği için hastayı sosyal yaşamdan uzaklaştıran, eve hapseden bir duruma kadar götürebiliyor. Anksiyete, depresyon ve sosyal yaşamdan izole olup içe kapanma gibi durumlar da ortaya çıkabiliyor.

 

 

 

UYARI!

Haberimizde yer alan içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Belirtilen yazılı ve görsel bilgiler kesin teşhis ve tedavi için kaynak olarak gösterilemez. Herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınız anda mutlaka doktorunuza başvurunuz. Ocakta Yemeğim Var 

 

Yazar: admin

Yorum Yap