katarakt nedir

Gözümüzde korneanın (en dış yüzeyin) ardında yer alan lens saydamdır. Çünkü gözümüzün içine giren ışığın görüntüye dönüşmesi için retinaya, yani lensin arkasına ulaşması gerekir.

Zamanla lensin saydamlığını kaybetmesine Katarak denir. Eski dönemlerde bu rahatsızlığa çok geç müdahale edildiği için lensin beyaz bir renk alarak şelaleyi anımsatması nedeniyle Katarakt ismini almıştır. Katarak her yaşta mümkün olmasına rağmen, genelde yaşlılıkla mümkün olabiliyor. Güneş ışığı, sigara kullanımı, yaşlanma, şeker hastalığı, göz tansiyonu, darbe yada travma bu hastalığın başlıca nedenleri arasında gösteriliyor. Katarakt hastaları buğulu ve kötü bir görüntüye sahip olurken genellikle uzağı görememe ancak yakını daha iyi görme gibi sonuçlarla karşılaşıyor.

KATARAKT AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Kataraktın ameliyatsız tedavisi mümkün değildir. Katarak ameliyatı teknolojinin gelişmesiyle çok basit bir operasyon haline gelmiştir. Göz bebeğinin büyütülmesiyle gözün içine giriliyor. Yuvarlak bir açıklık yapılarak lensin içindeki Katarakt ultrason dalgalarıyla parçalanıyor. Adeta bir süpürgeyle bu parçalar temizleniyor. Boş kesinin içine ise 200–250 yıl özelliğini yitirmeyen özel bir mercek takılıyor. Merceğin yerleştirilmesi sayesinde görme yetisini tekrar kazanıyorsunuz. Tüm bu operasyon 10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilebiliyor. Eğer eski yıllardaki gibi mercek takılmadan bir ameliyat gerçekleştirilirse hastanın görebilmesi için 12–13 numara gözlük takması gerekiyor.  

katarakt nedir

AMELİYAT SONRASI DÖNEM

Ameliyatın ardından yaklaşık 1 saat sonra taburcu edilebiliyorsunuz. Ertesi gün mutlaka muayene olunması gerekiyor. Enfeksiyon veya göz tansiyonu kontrolü gerçekleştiriliyor. 2–3 gün içinde görme netleşmeye başlıyor. İlk bir hafta yüzme gibi su sporları önerilmemekte ve ağır fiziksel aktiviteler için 1 aylık bir süre öngörülmektedir. Katarakt ameliyatı kısa sürede televizyon, telefon veya kitap okumak için hiçbir engel teşkil etmiyor.

 

 

UYARI!

Haberimizde yer alan içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Belirtilen yazılı ve görsel bilgiler kesin teşhis ve tedavi için kaynak olarak gösterilemez. Herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınız anda mutlaka doktorunuza başvurunuz.  Ocakta Yemeğim Var 

Yazar: admin

Yorum Yap