hamilelikte hangi sporlar yapılır

Hamilelik döneminde egzersiz yapmak hem annenin hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Bu dönemde yapılacak egzersizler rahat bir doğum süreci geçirmenize yardımcı olur.

 

Hamilelik döneminde spor ve egzersiz yapmadan önce mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Kadınların en çok şikâyet konularından biri bel ve sırt bölgelerindeki ağrılardır. Hamilelik döneminde yapılacak egzersizler vücudun sadece bel ve sırt bölgesine verilen ağırlığı hafifletecek ve ağrıları azaltacaktır.

Hamilelikte yapılacak egzersizlerin;

Bel ve sırt ağrısını azalttığı, metabolizmayı düzenlediği, dinç ve sağlıklı hissetmeyi sağladığı, uyku düzenini sağladığı, şekil bozukluklarını giderdiği, doğumu kolaylaştırdığı, şişlik ve ödemi azalttığı, vücutta çatlak oluşumunu önlediği, lohusalık depresyonuna engel olduğu, şeker hastalığına karşı koruduğu birçok sağlık otoritesi tarafından belirtilmektedir.

Hamilelere Önerilen Sporlar

Hamilelerin düşük tempolu ve kaza riski en az olan sporları tercih etmeleri önerilir. Çarpışma,  düşme ve zıplama içeren spor dallarından kaçınmaları çok önemlidir. Yüzme, yürüyüş, pilates ve düşük tempolu aerobik hamileler için önerilen sporlardır.

Anne adaylarının haftada en az üç gün 30 dakika yürüyüş yapmaları önerilmektedir. Temiz havada yapılan yürüyüş ise anne adayı için en ideal sporlar dandır. Ayrıca yüzme ve pilates, hamileler için önerilen sporlar dandır. Uzun süre spor geçmişi olmayan anne adaylarının bu sporları bir eğitmen gözetiminde yapması oldukça önemlidir.

Hamilelerin Spor Yaparken Dikkat Etmesi Gerekenler 

Egzersizlerde dikkat edilmesi gereken en önemli konu, düşük tempolu olması gerektiğidir. Anne adayları nabızlarının 140’ı geçmemesine dikkat etmeli, yüksek tempo gerektiren egzersizlerden kaçınılmalıdır.  Annenin spor yaparken rahat kıyafetler giymesi ve spora uygun ayakkabı tercih etmesi önemlidir. Anne adayının hareketlerini kısıtlamayacak kıyafet seçiminin yanı sıra düşmesine ya da ayağının burkulmasına neden olmayacak ayakkabılar tercih edilmelidir. Hamileliği tehlikeye atacak bazı sporlar düşük riskini arttırabilir ve annenin sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilir. Futbol, voleybol, binicilik, basketbol ve kayak gibi sporlar hamilelerin kaçınması gereken başlıca sporlardandır. Baş ağrısı, yorgunluk, bebeğin hareketlerinde azalma, göğüs ağrısı, karın ağrısı, kasılmalar, mide bulantısı, baygınlık hissi, kaslarda zayıflık, kısa soluk alma gibi belirtilerde spor sonlandırılmalıdır.

UYARI!

Haberimizde yer alan içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Belirtilen yazılı ve görsel bilgiler kesin teşhis ve tedavi için kaynak olarak gösterilemez. Herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınız anda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar: admin

Yorum Yap