Doğuma Hazırlanıyorum

HAMİLE OLDUĞUNUZU ÖĞRENDİĞİNİZ ANDA FARKLI DUYGULAR YAŞAYABİLİRSİNİZ. BİR YANDAN SÜRECİN NASIL GEÇECEĞİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZ, BİR YANDAN VÜCUDUNUZ DA ATAN İKİNCİ BİR KALBİN SORUMLULUĞU…

 

 

Hamileliğin ilk üç ayı içerisinde başvurduğunuz sağlık kuruluşunda idrar ve kan tahlilleri yapılacaktır. Doktorunuz tahlil sonuçlara göre demir takviyesine başlayabilir. Hamileliğin ilk 14 haftası içinde bazı şikâyetleriniz olabilir. Bunlar; Bulantı ve kusma, baş dönmesi, yorgunluk, mide yanması, kabızlık, göğüslerde hassasiyet ve sık idrara çıkma. Talep etmeniz halinde beslenme, egzersiz, stres yönetimi gibi konularda danışmanlık alabilirsiniz.

Hamileliğin 24 ve 26’ncı haftaları arasında glikoz testi yapılması önerilir. Bu dönemde hızlı kilo alma yaşanabilir.

28 ve 32’nci haftalarda ise sağlık kuruluşunda fiziksel muayeneniz yapılır. Artık doğum tarihi yaklaşmaktadır. Hızlı kilo alımının yanı sıra, doğum yerinin netleşmesi, emzirme ve anne sütü ile ilgili konularda danışmanlık alınabilir.

HAMİLELİKTE YAŞANABİLECEK BAZI SORUNLAR;

Vajinal kanama;

Hamileliğin herhangi bir haftasında oluşacak vajinal kanamalar mutlaka değerlendirilmesi gereken konudur. Kanama çok hafif bile olsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bebek suyunun gelmesi;

Hamileliğin herhangi bir haftasında bebek suyunun aniden gelmesi doktora başvurmak için geçerli bir nedendir.

Karın ağrısı;

Gebeyi rahatsız edecek, uzun süreli karın ağrıları da doktorlar tarafından değerlendirilmesi gereken bir konudur. Apandisit, safra kesesi iltihabı, ülser vb. hastalıklar karın ağrısına yol açabilir.

Hamileliğin son üç ayında karnın sağ üst kısmındaki ağrıya bulantı, kusma, bulanık görme, baş ağrısı ve tansiyon yükselmesi gibi şikayetler eşlik ediyorsa hamilelik zehirlenmesinden şüphe edilebilir.

Rahim kasılmaları;

Hamilelikte kasık ağrısı sık görülen bir sorundur, rahmin büyümesine bağlı ve normal bir durumdur.
Hamileliğin son aylarında yalancı doğum ağrıları karın ağrısı hissedilmesine neden olur. Kasılmalar şiddetli ve sık aralıklarla yaşanıyorsa doktora başvurulmalıdır.

Ateş;

Vücut ısısının belirli aralıklarla yapılan ölçümlerinde 38 derecenin üzerinde çıkması yüksek ateş olarak tanımlanır. Hamileliğin herhangi bir haftasında oluşacak yüksek ateş, enfeksiyon göstergesi olabileceğinden mutlaka değerlendirilmelidir. Doktor izni olmadan ateş düşürücü ilaçlar hamileliğe zarar verebilir.

Hipertansiyon;

Hamilelikte sistolik kan basıncı ≥ 140 mmHg ya da diastolik kan basıncı ≥ 90 mmHg tespit edilmesi ‘yüksek tansiyon’ olarak tanımlanır. Böyle bir durumda derhal doktora başvurulmalıdır.

Eklampsi;

Hamilelik zehirlenmesi sonucunda kasılma nöbetleri ve koma yaşanabilir. Kasılma nöbetleri, ağız çevresindeki yüz çekilmeleriyle başlar. Bu durum ortalama 1 dakika sürer ve kasılmalar sırasında solunum durma noktasına gelir. Hemen tedavi edilmelidir.

Solunum Güçlüğü:

Öksürük ve göğüs ağrısına, asimetrik bacak bulguları da eşlik ediyorsa hemen doktora başvurulmalıdır.

Bebek hareketlerin azalma;

12 saatlik dönemde 10’dan az bebek hareketi olması anormal sayılmaktadır. Böyle bir durumda derhal doktora başvurulmalıdır.

 

        İLK 3 AY

 9 AYLIK DÖNEM

SON 3 AY

 Bulantı ve kusma

 Kabızlık ve gaz problemleri

 Mide yanması

 Tükürük salgısında artış

 Diş eti problemleri

 Kas krampları

 Vajinal akıntı

 Ödem

 Memelerde hassasiyet

 Solunum sıkıntısı    

İdrar kaçırma

 Sırt ve bel ağrısı

 Bayılma hissi

 Uykusuzluk

 Varis ve hemoroit

 Cilt problemleri

 Yorgunluk

 

UYARI!

Haberimizde yer alan içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Belirtilen yazılı ve görsel bilgiler kesin teşhis ve tedavi için kaynak olarak gösterilemez. Herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınız anda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar: admin

Yorum Yap