Doğum Parası Ne Kadar?

Doğum parası, devletin vatandaşlara çeşitli şartlarda ödediği tek seferlik bir nakit yardımdır. Çocuk sayısına göre farklılık gösteren doğum ücretini alabilmek için ilgili kuruma başvuru yapılır.

 

 

Doğumun gerçekleşmesinden sonra ebeveynlerin ilk olarak bağlı oldukları nüfus müdürlüğüne gitmesi ve yeni doğan bebeklerini kaydettirmeleri gerekir. Daha sonra anne yada baba doğum yardımı başvuru dilekçesini doldurarak başvuru yapar.

Doğum parası alabilmek için öncelikle Türk Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi kart sahibi olmak şarttır. Doğum parası başvurusu 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan tüm çocuklar için yapılabilir. O yıllarda doğan çocuğunuz için bu parayı almadıysanız başvuru yapmanız mümkündür. Doğum parası ödemeleri bir ay içerisinde Doğum Yardımı Sistemi’ne girilir. Ardındansa bir ay içinde PTT şubeleri aracılığıyla çekilebilir.

Doğum Parası Ücretleri Ne Kadar?

Doğum parası 2020 yılı itibarıyla; İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocukta ise 400 TL, üçüncü çocukta ise 600 TL’dir. Daha fazla çocuk sahibi olanlar da her çocuk için en fazla 600 TL alabilir.  Doğum parasını farklı yollardan sorgulayabilirsiniz. PTT şubelerine giderek, E-Devlet portalına girerek ya da Alo 144 Hattından doğum parasının yatıp yatmadığını öğrenmek mümkündür.

 

Yazar: admin

Yorum Yap