Bitki Çayları Sağlıklı Mı

Havaların soğumasıyla severek tükettiğimiz bitki çayları ne kadar sağlıklı? Soğuk algınlığı, nezle ya da gribal enfeksiyonlarda içimizi ısıtması, direncimizi yükseltmesi ve mukus tabakasını kurutması için tüketilen bitki çayları ne kadar masum?

 

Özellikle Koronavirüs’ün bağışıklık sistemi zayıf kişileri daha çok etkilemesi hemen hemen herkesi bitki çaylarına yöneltti. Bitki çayları birçok rahatsızlığa iyi gelmesiyle birlikte tansiyon şeker gibi rahatsızlıkları olumsuz etkileyebiliyor.

Örneğin; Adaçayı, soğuk algınlığı tedavisinde en etkili çaylarından biri ancak gebelikte kasılmaları da tetikleyebileceğinden hamilelerin kullanması oldukça sakıncalıdır.

Yeşil çay, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur, ancak yüksek miktarda kafein içerdiği için yüksek tansiyon ve kalp hastalarında, emziren annelerde fazla tüketimi sakıncalıdır.

Kuşburnu C vitaminini en yoğun bulunduran bitkilerden, iltihabi hastalıkların birçoğunda kullanılır, günde 3 fincandan fazla tüketildiğinde ciltte kaşıntılara yemek borusu ve mide de tahrişe yol açabilir.

Ekinezya, gribal enfeksiyonlara karşı sık tüketilir. Ekinezya; kolestero, alerji ve doğum kontrol ilaçlarıyla aynı dönemde kullanılmamalıdır.

Kekik çayı, üst solunum yolu enfeksiyonların da, sindirim sistemi problemlerinde tedavi amaçlı kullanılabilen kekik çayı tansiyonu düşürebilir.

Zerdeçal çayı,  çok güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ancak zerdeçal safra salgılarını arttırabildiği için safra kesesi rahatsızlığı olanların sık tüketmemesi önerilir.

Sinemaki çayı, kabızlık tedavisinde kullanılıyor ancak bağırsaklarda tembellik oluşturabildiği için bırakıldığında daha şiddetli kabızlık yaşanabiliyor.

Zencefil çayı, soğuk algınlığı, mide bulantısı gibi rahatsızlıkları iyi gelse de aşırı tüketiminde safra kesesi rahatsızlığı olanların şikayetlerini artırabiliyor.

Mate çayı, yoğun kafein içeriği için metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip. Yüksek tansiyon ve kalp hastalarının kesinlikle tüketmemesi gerekir. Gebe veya emzirenlerin tüketimine de uygun değil.

Beyaz çay, antioksidan kapasitesi en yüksek çaylardan biri ve sindirimi kolaylaştırıyor. Çarpıntı veya uykusuzluk gibi problemlere yol açabilir.

 

Ocakta Yemeğim Var 

Yazar: admin

Yorum Yap