balık etinin faydaları

Birçok su ürünü beslenmemiz için zengin vitamin ve mineral kaynağıdır. Yağ oranı bakımından oldukça düşük olan su ürünleri bu nedenle diğer protein kaynaklarına göre daha kolay sindirilebilir.

Bu nedenle balıklar bizler için önemli bir besleyici yere sahiptir. Sağlık otoriteleri tarafından Omega–3 yağ asitleri, kanser, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının önlenmesi ve tedavisinde yararlı olduğu gerekçesiyle öneriliyor.

 

 

Kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker ve kolesterol gibi nedenlerden hayatını kaybeden insanların oranına bakıldığında, balık tüketiminin ve beslenme şeklinin ne kadar önemli olduğunu fark edebiliriz.

 

 

Balık etindeki selüloz veya lif gibi zor sindirilen maddeler, diğer hayvanların etleri gibi kıkırdak veya sinir içermediği için daha kolay sindirilir. 100 gram balıketinde 250 ila 500 mg arasında potasyum bulunmaktadır. Ayrıca magnezyum bakımından da zengindir. 

 

balık etinin faydaları

 

Balık tüketiminin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisini ortaya çıkarmak için farklı araştırmalar yapılmakta ve su ürünlerindeki Omega–3 ile DHA’nın özelliği araştırılmaktadır. Bu maddelerin romatizma, kanser, migren, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kolesterol, kalp damar hastalıkları ile bazı alerjilere karşı vücudu koruduğu bildirilmektedir. Bu iddialardan bazıları doğrulandığı için bazı firmalar bu tür yağlardan balık yağı hapları üreterek satmışlardır. 

 

balık etinin faydaları

 

Klinik çalışmalarla, balık tüketen insanlarda kalp hastalıklarından ortaya çıkan ölüm oranlarında azalma olduğu kanıtlanmıştır. Balık tüketen insanlarda vücut gelişimi daha iyi olmakla beraber, balık tüketmeyenlere göre daha az kalp hastalığı riski taşımaktadırlar. 

 

Ocakta Yemeğim Var 

Yazar: admin

Yorum Yap